Alexander Ač vyštudoval odbor environmentálna ekológia na univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a doktorát získal v obore aplikovaná ekológia na Juhočeskej univerzite v Českých Budějoviciach. V súčasnosti pracuje ako vedecký pracovník na Ústave výskumu globálnej zmeny AV ČR v Brne. Pravidelne prispieva článkami do denníkov Pravda a SME o aktuálnych spoločenských problémoch, prednáša populárne o klimatickej zmene a energetike, spolupracuje s tretím sektorom (Priatelia Zeme-CEPA, Strom Života, Greenpeace, Veronika). Je autorom prekladu knihy D. MacKay, Obnoviteľné zdroje energie – s chladnou hlavou.
Jozef Fekiač ako bývalý študent umelej inteligencie a umelého života realizuje svoj vzťah ku komplexným systémom ako permakultúrny dizajnér a lektor permakultúrneho dizajnu. Od roku 2012 sa venuje štúdiu permakultúry, aktivitám v organizácii Permakultúra SK, dizajnu pozemkov a experimentovaniu s permakultúrnymi postupmi na vlastnom pozemku. Bol 3 roky predsedom organizácie Permakultúra SK a od roku 2015 prevádzkuje rodinný bezodpadový e-shop. Je spoluzakladateľom lesného klubu Dúholie (Dúhová škola), v ktorom robí sprievodcu. Zaujíma sa o farmárčenie, efektívnu prácu s vodou a so zvieratami, „ľudskú“ permakultúru, a udržateľný sociálny biznis. Publikuje na webe www.permakultura.sk.
Úvod do permakultúry: Organický dizajn a udržateľná budúcnosť
Dizajn komunitných záhrad: Zelená renesancia v mestách a na školách
Slávek Keprt vyštudoval sociológiu na Karlovej univerzite. Je študentom výcviku Procesovo orientovanej psychológie. Absolvoval psychoterapeutický výcvik v satiterapii, výcvik sprevádzania umierajúcich a výcvik v krízovej intervencii. Ovplyvnila ho skúsenosť s gestalt terapiou, PBSP a rodinné konštelácie. Vo svojej práci čerpá z mnohoročnej meditačnej praxe. Študuje psychosomatické disciplíny na DAMU, kde si obľúbil dialogické jednanie. Cielene tak skúša spestrovať svoju bytostne introvertnú povahu extrovertnými výstrelkami. Pracuje ako terapeut v rozvojovom centre Popoli a Lávka a je lektorom kurzov Mindfulness. Postupne odhaľuje svoj životný mýtus.
Martin Nawrath vyštudoval biochémiu na prírodovedeckej fakulte MU v Brne. Na Inštitúte procesovo orientovanej práce absolvoval ročný výcvik vo facilitácii skupinových procesov a aktuálne je i študentom II. fázy výcviku procesovo orientovanej práce. Je facilitátorom, terapeutom, lektorom a konzultantom. Pracuje pre mestá, obce, organizácie, skupiny, páry i jednotlivcov. Zaujíma sa o „znamenia doby“ na osobnej, párovej i globálnej úrovni a paralely prírodných a spoločenských procesov. Svoje úvahy publikuje na stanici Vltava (ČRO). Viac na www.martin-nawrath.cz.
Václav Petráš žije v Skalických vinohradoch, kde buduje svoj domov podľa princípov permakultúry. Ako permakultúrny dizajnér pomáha ľudom navrhovať a realizovať plnohodnotné úžitkové záhrady. Ako lektor pre deti pracuje na základnej škole v Skalici a organizuje kurzy a workshopy pre dospelých. Vďaka predsedovaniu v organizácii Permakultúra SK má možnosť pracovať na projektoch šíriacich PK na Slovensku, vytvárať nové projekty, zakladá Miestne jadrá permakultúry a organizuje Roľnícky zjazd. Vo voľnom čase sa venuje tvorbe pôdy, biouhlia, semenáreniu a hlavne starostlivosti o ovocné stromy a ich úrodu.
Úvod do permakultúry: Organický dizajn a udržateľná budúcnosť
Dizajn komunitných záhrad: Zelená renesancia v mestách a na školách
Kamila Bolfová vyštudovala všeobecnú antropológiu na Karlovej univerzite. Pôsobí ako facilitátorka, terapeutka a lektorka. Dlhodobo sa venuje téme sebarealizácie a povolania žien v dnešnej dobe. Absolvovala výcvik facilitácie skupinových procesov, navigácie pri hľadaní povolania a má za sebou mnoho stoviek výcvikových hodín, prevažne v procesovo orientovanej psychológii. Ráda prepája vo svojej práci verbálne a neverbálne nástroje, venuje sa tiež arteterapii a kontaktnej improvizácii.
Kateřina Fojtíková ako dramaterapeutka s arteterapeutickým presahom (vo výcviku) vedie terapeutické skupiny v sociálnych službách aj individuálne terapie. Venuje sa osobnosť-rozvíjajúcim programom vychádzajúcich z dramaterapie, arteterapie a ekoterapie. Pôvodné vzdelanie v divadelnej dramaturgii, divadelnej vede a filozofii, v kombinácii so skúsenosťami z tvorby výtvarného divadla a voľnočasových a vzdelávacích programov pre rôznorodé skupiny v rôznych životných situáciách, uplatňuje v prospech uvoľnenia, tvorivosti, sebaposilnenia a liečenia. Inšpiruje sa múdrosťou a praktickými nástrojmi prírodných národov, hlbinnou ekológiou a hlbinnou psychológiou, kreatívnymi terapiami, na telo zameranými terapiami a psychoterapiou s transpersonálnym presahom. Zaujíma sa o problematiku psychospirituálnej krízy a individuácie.
Embodifulness: Všímavosť voči vedomiu tela ako cesta k celistvosti
Vlado Lobotka vyštudoval históriu na Komenského univerzite v Bratislave a filozofiu so zameraním na kozmológiu a vedomie na California Institute of Integral Studies v San Franciscu. Zaujíma sa o integrálnu filozofiu, transpersonálnu a hlbinnú psychológiu, paradigmatické posuny a teórie dejín zamerané na dynamiku vzniku a zániku komplexných civilizácií. Napísal knihu Cesta k zjednotenému kozmu, založil Inštitút Gaia a je členom iniciatív nextRenaissance, Škola pre budúcnosť a Za živé univerzity. Vo voľnom čase sa venuje prekladaniu kníh (Vášeň západnej mysle, Kvantové otázky, Nová renesancia) a permakultúre. V súčasnosti si na Univerzite Komenského robí doktorát a vyučuje kurzy venované kultúrnym dejinám a evolúcii vedomia.
Kultúra a evolúcia vedomia: Cykly tvorivosti v živote civilizácie
Príbeh západnej mysle: Z oduševnelého kozmu k odčarovanému svetu
Kamila Němečková je česká kulturologička a právnička. Po ukončení Právnickej fakulty Univerzity Karlovej v Prahe a pred následným štúdiom na katedre Všeobecná teória a dejiny umenia a kultúry FFUK sa zdržiavala osem rokov v zahraničí, vo Francúzsku, Švajčiarsku a v Číne. Doktorát v uvedenom odbore získala v roku 2015. Zameriava sa na interdisciplinárne štúdium spirituality v kontexte súčasnej globálnej krízy. V období 2007-2013 prednášala na FFUK predmety Spiritualita a kultúra a Spiritualita v kontexte súčasnej vedy. Priebežne ďalej prednáša pre odbornú i laickú verejnosť a venuje sa ďalším súvisiacim projektom. Dlhodobo sa tiež zaoberá individuačným procesom a snovou symbolikou. V rámci uvedených tém sa venuje aj poradenstvu. V roku 2016 vydala knihu Kapitoly k nenáboženskej spiritualite.
Vedomé rodičovstvo: Výchovou k integrite detí i rodičov
Spiritualita a jej premeny v čase: Cesty osobného a kolektívneho vývoja
Petra Slezáková vyštudovala Ekonomickú Univerzitu v Bratislave a 14 rokov pracovala v bankovníctve na Slovensku i v zahraničí. Potom ako si uvedomila globálne dopady konzumného života spojené s množstvom odpadu, ktorým je naša planéta zahltená, rozhodla sa nebyť toho súčasťou a zvolila si cestu zodpovednej spotreby a života bez smetí. Pred dvoma rokmi založila blog Zero Waste Slovakia, kde motivuje ľudí k zodpovednosti za životné prostredie a ukazuje im cestu k zero waste životnému štýlu. O zero waste prednáša na školách, vo firmách a pre širokú verejnosť. Pravidelne prispieva do rôznych časopisov. S manželom žije v paneláku v bratislavskej Petržalke a svojim každodenným životom dokazuje, že aj v modernom meste môže človek žiť plnohodnotný život bez zbytočného plytvania a smetí.
Zero waste a cirkulárna ekonomika: Cesty k dobrovoľnej skromnosti
Petra Uhlíková je česká lektorka a trénerka v oblasti leadershipu. Po ukončení štúdia Špeciálnej pedagogiky na Karlovej univerzite sa venovala deťom so špecifickými poruchami učenia, od roku 1997 vytvára a vedie rozvojové programy určené predovšetkým pre manažérov a koučov. Zameriava sa na leadership, integrálne prístupy, ľudské hodnoty, existenciálne témy a prácu so zmenou a v zmene. V rámci svojho osobného rozvoja absolvovala napríklad koučovací výcvik u Marilyn Atkinson, výcvik Špirálovej dynamiky u Christophera Cooka a ďalšie rozvojové programy. Aktuálne svoje schopnosti a zručnosti rozvíja v dlhodobom psychoterapeutickom výcviku, zameranom na logoterapiu a existenciálnu terapiu u IPIPAPP.
Kaleidoskop špirálovej dynamiky: Svet hodnôt a hodnotových systémov
Xénia Činčurová vyštudovala slovenský jazyk a literatúru, ukrajinský jazyk a literatúru a anglický jazyk a literatúru na Filozofickej fakulte Prešovskej univerzity v Prešove. Pôsobila na Katedre slavistiky Prešovskej univerzity, kde sa venovala interpretácii literárnych textov, teórii literatúry a slovanským literatúram. Vydala monografiu Epické podoby priestoru. Neskôr učila na Súkromnej základnej škole waldorfskej v Bratislave, kde zároveň pôsobila ako riaditeľka a PR manažérka. Venuje sa otázkam inovatívneho vzdelávania a prezentácii alternatívnych vyučovacích prístupov.
Lucia Grigová je vyštudovaná architektka. Po ukončení štúdia pracovala na tvorbe urbanistických štúdií a územných plánov. Počas materskej dovolenky ju vlastná skúsenosť priviedla k problematike domáceho plytvania potravinami. Od roku 2016 na svojom blogu s názvom „Do poslednej omrvinky“ uverejňuje recepty, v ktorých ukazuje ako využiť jedlé suroviny, ktoré v domácnostiach bežne končia v koši, a tiež aj články zamerané na znižovanie potravinového odpadu. K tejto problematike príležitostne robí aj prednášky a workshopy. V roku 2018 vydala spolu so šéfkuchárom Vojtom Artzom knihu s rovnomenným názvom Do poslednej omrvinky. Momentálne pracuje na príprave receptov pre startup Ecocapsule, ktorých princípom nie je len bezodpadovosť, ale aj minimalizácia energie potrebnej na varenie a dôraz na lokálne suroviny.
Zero waste a cirkulárna ekonomika: Cesty k dobrovoľnej skromnosti
Ivana Maleš sa narodila v Novom Sade, Srbsku. V roku 1998 prišla na Slovensko študovaťEnvironmentalistiku na Prírodovedeckej fakulte, UK v Bratislave. V roku 2003 ukončila štúdium na Katedre krajinnej ekológie. Po ukončení štúdia začala pracovaťv oblasti odpadového hospodárstva, kde sa už 15 rokov sa venuje téme odpadového hospodárstva v komunálnej i súkromnej sfére. Je tvorkyňou viacerých koncepcií pre reformu odpadového hospodárstva na komunálnej úrovni a spoluzakladateľkou Inštitútu cirkulárnej ekonomiky, kde momentálne pôsobí. V súkromí sa snaží o zero waste spôsob života. O tejto téme aktívne bloguje na svojom blogu Nezmar. Žije v Bratislave, je vydatá, má jednu dcéru. Rada cestuje na nové miesta, kde predtým ešte nikdy nebola. Rada číta knihy, má rada severské filmy a od detstva ju fascinujú sopky.
Zero waste a cirkulárna ekonomika: Cesty k dobrovoľnej skromnosti
Emil Páleš vyštudoval kybernetiku a vyučoval počítačovú lingvistiku na Katedre umelej inteligencie Matematicko-fyzikálnej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. V rokoch 1989-1994 viedol výskumnú úlohu „Počítačový model slovenčiny“ na Jazykovednom ústave Slovenskej akadémie vied. Od roku 1994 založil a vedie neziskovú organizáciu Sophia, ktorá sa venuje integrálnym štúdiám. Dvadsaťpäťrokov skúma príčiny a vzorce tvorivosti v dejinách kultúry. Objavuje spoločné zákonitosti individuálnej psychológie, spoločenského vývoja a evolúcie prírody. Ukazuje tiež, ako sú podobné poznatky obsiahnuté v obrazných tradíciách staroveku a stredoveku. Jeho pôvodným príspevkom je objav a podrobné zdokumentovanie semimileniálnych (približne 500-ročných) cyklov v dejinách. Vyučoval externe na univerzitách v Bratislave, Plzni a Olomouci. V roku 2008 mu Karlova univerzita udelila cenu Zdeňka Kleina za najlepšiu prácu o etológii človeka.
David Sulík vyštudoval VŠE, odbor vnútorný obchod, a ako ekonóm pracuje vyše 20 rokov v bankovníctve. Je autorom kníh Duch sveta(2009), Zodpovedná spoločnosť(2010) a Sociálna trojčlennosť(2012), v ktorých sa zaoberá geopolitikou, históriou so zameraním na USA, Rusko a Európu, spoločenskými konceptmi a politologickými teóriami, prognostikou a alternatívnou ekonomikou. Píše články a zaoberá sa skúmaním princípov a konceptov priamej demokracie, slobodným vzdelávaním a kultúrnym životom a ich syntézou v podobe konceptu sociálne udržateľného a spravodlivého spoločenského a ekonomického systému – sociálnej trojčlennosti. K daným témam už niekoľko rokov vedie prednášky a diskusie.
Jana Vaculčiaková vyštudovala elektrotechniku no v tejto oblasti nenašla možnosti pre svoju sebarealizáciu. Pri hľadaní svojho poslania na Pražskej vysokej škole psychosociálnych štúdií vyštudovala teoretické štúdium psychoterapie (2010). Absolvovala množstvo kurzov, workshopov, seminárov zameraných na osobný rozvoj. 19 rokov sa sústredí na prácu s podpornými skupinami ľudí, ktoré vedie na rôznych miestach Slovenska. Skúma vývojové obdobia ženského života, schopnosti, ktoré rozvíjajú, študuje princípy premenlivosti v súlade s prírodou. Ponúka celoročné programy, ktoré podporujú ženy v tvorivosti, vedú k radosti a láske v medziľudských vzťahoch. Od roku 2007 vedie občianske združenie Súlad so sídlom vo Zvolene.
Vedomé mužstvo a ženstvo: Mužsko-ženské role v premenách doby
Enzo Essenza je transdisciplinárny systémový inovátor s viac než dvadsaťročnou skúsenosťou s vedením projektov zameraných na vzdelávanie a transformáciu organizácií. Magisterský titul obhájil na Harvardskej univerzite, doktorát absolvoval na Oxfordskej univerzite a docentúru získal na VŠE. Vyučoval na rade prestížnych univerzít, napr. Friedrich-Schiller-Universität Jena či Instituto de Empresa Madrid, založil inkubátor spoločensky prínosných projektov Institutions for the Future a vedie iniciatívu nextRenaissance, ktorej cieľom je prispievať k vzniku nového vzdelávacieho systému zodpovedajúceho nárokom 21. storočia. V celej svojej práci sa snaží poňatie "úspechu" presunúť z úzkych rámcov zameraných na peniaze a moc k vyšším cieľom spojeným s individuálnym a organizačným rozvojom podporujúcimi hodnoty vedúce k zmysluplnej budúcnosti.
Budúcnosť sveta: Dystópia, utópia alebo protópia
Petr Hadač pôsobí ako kouč a mentor osobného rozvoja. Súčasťou jeho poslania je pomáhať ďalším ľuďom pri procese ich vnútorného hľadania. Už päť rokov vedie v Brne večerné mužské kruhy, tretím rokom vedie výcvik Mužská sila, príležitostne prednáša o tématike mužstva, o vnútornom sudcovi, usporadúva tiež kruhy mužsko-ženské a partnerské. Od absolvovania programu Cesta pravého muža a následne výcviku Mužská sila sa intenzívne venuje téme kultivácie mužstva. Prešiel výcvikom Vedomá mužská sexualita, niekoľkoročným štúdiom filozofie Princípy života a koučingovým výcvikom u Magdaleny Vokáčovej. Je spoluautorom projektu Taťkárium a aktívnym mentorom v projekte Otec v akci.
Vedomé mužstvo a ženstvo: Mužsko-ženské role v premenách doby
Roman Miesler pôvodne vyštudoval zootechniku, no jeho životná cesta ho nakoniec viedla celkom odlišným smerom. Jeho 30 rokov trvajúca vnútorná prax zahrňuje učenie advaity, vipassanové meditácie a techniky tibetského buddhismu. V meditačných seminároch, ktoré vedie kladie dôraz na celkový rozvoj, zemitosť, otvorenosť, súcitenie a nepretržitú - kontinuálnu meditáciu, ktorá nie je odlišná od bežného zdravo vedeného života. Pochádza z Olomouca, Česká republika. Sprevádza tiež ľudí v ústraní v tme v Zaježovej.
Jozef Pecho vyštudoval odbor fyzickej geografie a geoekológie na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského (UK) v Bratislave, v rámci ktorého sa špecializoval na meteorológiu a klimatológiu. V rokoch 2005 – 2011 pôsobil a od roku 2016 znovu pôsobí ako klimatológ na Oddelení klimatologickej služby Slovenského hydrometeorologického ústavu v Bratislave. V rokoch 2011 – 2016 pracoval ako odborný pracovník na Ústave fyziky atmosféry Akadémie vied ČR. Vo vedeckej oblasti sa zaoberá štatistickým modelovaním extrémnych zrážok, výskumom premenlivosti klímy a klimatickej zmeny, ako aj hodnotením jej regionálnych dopadov, predovšetkým na území Slovenska. Širší priestor tiež venuje popularizácii meteorológie a klimatológie.
Ladislav Uhlík je český tréner, kouč a konzultant so zameraním na rozvoj manažérov a obchodníkov. Ťažiskom jeho prístupu stavia na jeho predchádzajúcej manažérskej praxi. Hlavnou témou jeho práce je oblasť integrálneho leadershipu a s tým súvisiace spektrum možností jeho aplikácie v praxi. Ďalej rozvíja svojich klientov v konceptuálnom obchodnom prístupe. Je absolventom mnohých manažérskych tréningov, koučovacího výcviku (Marylin Atkinson), niekoľkých programov Špirálne dynamiky (CH.Cook, CH.C.Cowan) a ďalších rozvojových programov zameraných na hodnoty (Barrett Values Centre).
Kaleidoskop špirálovej dynamiky: Svet hodnôt a hodnotových systémov